Berdych nakonec prohrál drama se světovou jedničkou

17:54aktualizováno  21:48
LONDÝN/PRAHA - Tenista Tomáš Berdych prohrál svůj úvodní zápas na Turnaji mistrů. Český hráč nevyužil v souboji se světovou jedničkou Novakem Djokovičem mečbol a se Srbem v Londýně prohrál 6:3, 3:6 a 6:7.

Český tenista Tomáš Berdych foto: ČTK

Šestadvacetiletý Berdych letos podlehl Djokovičovi počtvrté a poosmé v kariéře. Srbský suverén roku se radoval již ze sedmdesátého vítězství v sezoně. "Během většiny zápasu byl (Berdych) lepší a já bojoval. Nehrál jsem svůj nejlepší tenis, ale využil jsem své šance a vyhrál," řekl Djokovič po utkání.

Berdych začal maximálně koncentrovaný a dlouhými míči diktoval tempo. Hrál agresivně, ale zároveň zbytečně nechyboval a za devatenáct minut vedl 4:0. "Tomáš Berdych!" neslo se halou hrdě z hrdel fandů oděných do českých vlajek.

Dostat Djokoviče v první sadě na lopatky ovšem nebylo snadné. Ač Srb odehrál od zářijového triumfu na US Open jen šest celých zápasů, brzy se dostal v dlouhých výměnách do rytmu a málem set zachránil. Snížil na 2:4 a měl při podání Berdycha tři brejkboly, ale český hráč je dokázal odvrátit a úvodní dějství už nepustil.

Úvod druhé sady patřil Djokovičovi, jenž výborným returnem dostal Berdycha pod tlak. Český hráč proto přišel ve druhé hře o servis, který už nezískal zpět. Srb totiž výrazně zlepšil podání a nepovolil Berdychovi ve druhém setu brejkbol.

V rozhodující sadě získal Berdych jako první brejk. V šesté hře mu "prasátko", smeč a dva smrtící forhendy na čáru pomohly k vedení 4:2.

Jenomže se většinu zápasu trápil s úspěšností prvního podáním a vzápětí o výhodu přišel. Přesto měl Berdych výhru na dosah. Za stavu 6:5 ho od ní dělil jediný míč. Djokovič mu nabídl mečbol dvojchybou, ale český hráč při pokusu poslat míč nechytatelně po lajně napálil z forhendu síť, a proto o osudu utkání rozhodla až zkrácená hra.

V tie-breaku Berdych třikrát chyboval při snaze hrát vítězné míče z forhendu a Djokovič nabídnutou šanci přijal. Při mečbolu trefil český hráč z returnu bekhendem pouze síť a zápas prohrál po dvou hodinách a 39 minutách.

Berdych tak vstoupil do Turnaje mistrů stejně jako loni při své premiéře mezi elitní osmičkou. I před rokem prohrál zahajovací zápas s Djokovičem.

Ferrer porazil Murrayho, který možná na turnaji skončí

Španěl David Ferrer se v prvním zápase skupin A postaral o velké překvapení. Třetího hráče světa domácího Andyho Murrayho v úvodním utkání porazil za dvě hodiny 6:4 a 7:5.

Čtyřiadvacetiletý Murray si mezi sety nechal ošetřit tříslo, které si poranil při tréninku, a zvažuje, že z turnaje odstoupí. "Uvidím, jak to bude vypadat zítra. Podle toho se rozhodnu. Kdyby nešlo o takový turnaj, tak už bych odstoupil," citovala Murrayho agentura Reuters.

Pokud by se Murray nestihl dát do pořádku do středy, kdy ho čeká druhý duel, v Londýně by ho zastoupil náhradník Janko Tipsarevič ze Srbska. "Hlavně v druhém setu jsem se necítil dobře. Možná jsem si to vsugeroval, takže uvidím, jak to bude vypadat dál a podle toho se rozhodnu. Odstoupit můžu klidně ve středu minutu před zápasem," uvedl.

Murray udělal v zápase 44 nevynucených chyb a na tvrdém povrchu s Ferrerem prohrál poprvé v kariéře. S devětadvacetiletým Španělem se na tvrdém povrchu dosud utkal pětkrát a ztratil jediný set. "Hrál jsem velmi dobře. Ve druhém setu jsem byl trochu nervózní, ale v důležitých chvílích jsem to ustál. Nic jiného v tom nebylo," uvedl Ferrer.

Výsledky Turnaje mistrů

Dvouhra
Skupina A:
Djokovič (1-Srb.) - BERDYCH (7) 3:6, 6:3, 7:6 (7:3), Ferrer (5-Šp.) - Murray (3-Brit.) 6:4, 7:5.

Čtyřhra
Skupina A:
Lindstedt, Tecau (6-Švéd./Rum.) - Bhúpathí, Paes (4-Ind.) 7:6 (8:6), 6:1, skupina A: B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Melzer, Petzschner (7-Rak./Něm.) 6:7 (4:7), 7:5, 10:7.