Bauer upadl, zlomil hůl a dojel v přejezdu Tour osmý

14:17
TOBLACH (Itálie) - Lukáš Bauer dojel po pádu a trápení se zlomenou hůlkou osmý v sedmé etapě Tour de Ski. Stejné místo mu patří i celkově, ale vzdálily se mu stupně vítězů, na které by chtěl na konci soutěže vystoupit. Český běžec na lyžích ztrácí po přejezdu mezi italskými městy Cortinou a Toblachem na 32 kilometrů volnou technikou na Švýcara Daria Colognu, který si výhrou upevnil pozici v čele, přes tři minuty.

Lukáš Bauer foto: Reuters

Druhý v náročné etapě dojel po finiši pětičlenné skupiny tradičně Nor Petter Northug s odstupem minuty a čtvrt, třetí skončil Rus Alexandr Legkov. Další český běžec Martin Jakš dojel kousek za Bauerem a patří mu nyní 11. místo.

"Potřeboval jsem dojet ve skupině, pak by bylo všechno otevřené, ale takhle si myslím, že nejspíš i ten boj o třetí místo už je pasé. Ale uvidíme," řekl Bauer Radiožurnálu. "V cíli samozřejmě panovalo obrovské zklamání," uvedl na svém webu dvojnásobný vítěz Tour, jenž byl loni v konečném pořadí třetí.

Cologna se v nejdelší etapě výrazně přiblížil k obhajobě a třetímu triumfu v Tour. "Podal jsem skvělý výkon a jsem nadšený z náskoku, který jsem získal, ale vyhráno ještě nemám," řekl Cologna v televizním rozhovoru.

Excelentní Cologna hned po dvou kilometrech ukázal svoji sílu a zcela lehce ujel Northuhovi. "Cítil jsem se skvěle, zatímco Northug vypadal unavený," řekl Cologna. Na mezičasu po 7,7 km vedl Švýcar už s náskokem 1:12,2 minuty před Norem a Rusem Legkovem. Silná stíhací skupina s Bauerem, Hellnerem, Kershawem, Manificatem, Vylegžaninem a Černousovem ztrácela další minutu.

Krátce poté měl Bauer smůlu. Spadl, zlomil levou hůlku a chvilku trvalo, než získal jinou a mohl skupinu dohánět. Pád stál Bauera asi 30 vteřin. O tři kilometry později ztrácel český běžec na Manificata, který táhl skupinku před ním, asi 17 sekund. Stíhací jízda mu ale vzala síly, na běžce před ním se nedotáhl a naopak ztratil.

Cologna, zabraný do pravidelného tempa, málem nezatočil na 18,5 km na správnou trať, ale pět vteřin si při svém náskoku přes minutu a půl mohl dovolit. Legkova s Northugem po 20 km dojeli Hellner, Kershaw a Manificat. Bauer v tu chvíli už spolupracoval s Černousovem a jeli s odstupem 2:37 za Colognou.

Při prvním průjezdu stadionem v Toblachu (27,8 km) si Cologna jel jistě pro vítězství a pětičlennou skupinu si držel za zády s odstupem minuty a půl. Bauer jel stále s Černousovem a na oba se v závěru dotahovala početná skupina dalších běžců.

Bauer nakonec dojel osmý se ztrátou 2:51 na Colognu, ale především zaostává o více než minutu a půl za třetím Legkovem. V kontaktu a s možností bojovat o stupně vítězů jsou s Rusem a Norem navíc Francouz Manificat, Švéd Hellner a kanadský běžec Kershaw.

Po dnu volna vyvrcholí Tour de Ski v italském Val di Fiemme sobotním závodem na 20 km klasickou technickou s hromadným startem a především nedělní devítkou s handicapovým startem a finišem s výstupem do sjezdovky Alpe Cermis.

Nově vede mezi ženami Marit Björgenová

Novou vedoucí ženou Tour de Ski se stala Norka Marit Björgenová, která v závodu na 15 km vybojovala čtvrté vítězství za sebou. Ve finiši zvítězila o dvě sekundy před Polkou Justynou Kowalczykovou, kterou sesadila z průběžného prvního místa. Před dvojnásobnou vítězkou Tour má Björgenová díky bonifikaci náskok sedmi sekund.

Na 19. místě doběhla Eva Nývltová. V celkové klasifikaci si polepšila o pět míst a je rovněž devatenáctá o 7:42,7 za trojnásobnou olympijskou šampionkou Björgenovou. Před rokem byla česká lyžařka devatenáctá v konečném pořadí Tour.

Výsledky SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Toblachu

Přejezd z Cortiny do Toblachu (Itálie) volnou technikou

Muži (32 km): 1. Cologna (Švýc.) 1:09:25,2, 2. Northug (Nor.) -1:15,8, 3. Legkov (Rus.) -1:16,4, 4. Kershaw (Kan.) -1:16,8, 5. Hellner (Švéd.) -1:17,2, 6. Manificat (Fr.) -1:18,3, 7. Černousov (Rus.) -2:51,4, 8. BAUER -2:51,8, 9. Harvey (Kan.) -2:52,8, 10. Vylegžanin (Rus.) -2:56,3, 11. JAKŠ -3:03,9.
Průběžné pořadí Tour (po 7 z 9 etap): 1. Cologna 3:02:25,6, 2. Northug -1:20,8, 3. Legkov -1:26,4, 4. Kershaw -1:31,8, 5. Hellner -1:32,2, 6. Manificat -1:33,3, ...8. BAUER -3:06,8, 11. JAKŠ -3:18,9.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 37 závodů): 1. Northug 894, 2. Cologna 716, 3. Legkov 438, 4. Manificat 432, 5. Hellner 416, 6. Harvey 363, ...11. BAUER 294, 22. JAKŠ 151, 87. MAGÁL 22.