Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Aténské peklo usmažilo Spartu: Domácí vyhráli 3:0 a postupují dál

21:38aktualizováno  22:41
ATÉNY/PRAHA - VIDEO Skvěle rozehranou partii ve 3. předkole Ligy mistrů se Spartě proti Panathinaikosu nepodařilo dotáhnout do postupového konce. Řecký favorit na domácí půdě zvítězil 3:0 a i přes letenskou porážku 1:3 se může radovat z postupu do závěrečného předkola milionářské soutěže. Na Spartu zbylo jen "přeřazení" do 4. předkola Evropské ligy.

Patrik Berger. foto: ČTK

ON-LINE NA WWW.LIDOVKY.CZ

Také aténská odveta potvrdila, že řecký celek není v této fázi sezony ještě v plné síle. Očekávaný úvodní tlak sice natěšenému kotli padesáti tisícům fanoušků na olympijském stadionu fotbalisté Panathinaikosu předvedli, ovšem nic vážného z něho domácí nevyprudokovali. Naopak - ve 26. minutě se mohli po jednom z brejků radovat hosté. Berger potáhl míč středem, místo přihrávky na křídlo tvrdě vypálil a jeho míč lízl tyč domácí branky.

POZÁPASOVÉ OHLASY ČTĚTE ZDE - KLÍČOVÝ OKAMŽIK? GÓL DO ŠATNY, SMUTNÍ SPARŤANÉ!

Škoda, přeškoda, této nevyužité šance. Domácí jako by cinknutí brankové konstrukce probudilo. Agilní Leto a Salpingidis zlobili svými centry hostující obranu. Nebezpečný byl i Cissé. Sparťanská obrana se navíc mnohdy sama dostávala pod tlak vlastními chybami. Dvakrát se objevil ve velké šance Cissé, ale neuspěl. Již se zdálo, že poločas skončí bez branek, když se Hoheneder, který nahradil Řepku, vydal na k postranní čáře hlídat Salpingidise. Mrštný řecký reprezentant si na mladém stoperovi Sparty vykoledoval faul a bylo zle. Následný centr Karagunise jemně tečoval do sítě stoper Sarriegi - 1:0.

SARRIEGIHO GÓL NA 1:0 ZDE:

Hosté pokračovali v defenzivní taktice také ve druhém poločase. Ta by byla účinná, kdyby ale především trojice Hušek, Pamič a Berger až příliš snadno a školácky neztrácela míč ze svých kopaček.

KLÍČOVÉ MOMENTY UTKÁNÍ PODLE LN

1. NEPROMĚNĚNÁ ŠANCE BERGERA - Pokud by v 26. minutě zamířila střela z levačky sparťanského kapitána o pár centimetrů doleva, vývoj utkání by byl určitě jiný.
2. GÓL DO ŠATNY - Výlet neohrabaného stopera Hohenedera k postranní čáře za hbitým Salpingidisem byl chybný. A Spartě se krutě tato chyba vymstila, ve 45. minutě inkasoval z následné standardní situace gól do šatny. Do té doby domácí nezářili.
3. KALOUDOVA LOŽENKA - Před týdnem na Letné byl sparťanský záložník Luboš Kalouda za hrdinu, dnes se svou stoprocentní gólovou šancí těsně před koncem utkání naložil hůře. Místo snížení na postupových 1:2, dostali sparťané za okamžik definitivní k.o. v podobě třetí inkasované branky. Na to, že gól Salpingidise neměl platit, se již historie ptát nebude.

Jeden podobný moment přišel v 54. minutě a celé utkání vlastně rozhodl. Hosté místo konstruktivní rozehrávky nabídli míč hráčům řeckého týmu a Gilberto Silva poslal po křídle do úniku Salpingidise. Ten se s noblesou prohnal kolem Pamiče, nechal pět sparťanů doběhnout do vlastní branky, poslal míč pod sebe na penaltu na volného Katsuranise a ten neměl problém překonat Blažka - 2:0.

Domácí získali postupový náskok a z tvořivých fotbalistů se najednou stali divadelní klauni. Sparta se nedokázala dostat do tempa nejen kvůli zdržování domácích, ale také zásluhou nepřesné kombinace. Přesto mohli hosté nakonec slavit. Pět minut před koncem nebezpečně hlavičkoval Kušník, o pár okamžikům svěřencům Ten Cateho pořádně zatrnulo. Sarriegi prohrál hlavičkový souboj s Hohenederem a Kalouda byl sám na malém vápně před Galinovičem. Zatímco před týdnem se v Praze prezentoval parádní brankou, dnes roli spasitele odmítl. Míč z jeho kopačky zamířil metr od pravé tyče domácího brankáře.

Fotbalisté Panathinaikosu se z protiútoku radovali ze třetí branky, která ale neměla být uznána. Pamič na středu velkého vápna ztratil míč, ten vybojoval Salpingidis, ale poslal si jej příliš dopředu. Balon tak do svých rukavic přikryl gólman Blažek. Tomu ovšem řecký útočník evidentně míč vykopl z rukou a následně zavěsil - k překvapení sparťanů portugalský kouč branku uznal. Sparta se již na odpor nezmohla, naopak v nastaveném čase chyboval sudí tentokrát v její prospěch, Cissého v pokutovém území fauloval Hubník, penalta se nepískala.

BRANKA NA 2:0 V PODÁNÍ KATSURANISE:

Po výsledku 0:3 tak pro Spartu končí nadějně rozehraná cesta Ligou mistrů. Je to škoda, Panathinaikos českého vicemistra nepřehrál krásnou hrou, ale postoupil spíše kvůli individuálním chybám některých sparťanských fotbalistů. A zatímco na Letné před týdnem tyto chyby netrestal, dnes již byli hráči řeckého týmu důslednější. Přesto mohla Sparta myslet na postup. Takto se musí spokojit pouze se 4. předkolem Evropské ligy.

TŘETÍ GÓL VE SPARŤANSKÉ SÍTI:

3. PŘEDKOLO LIGY MISTRŮ:
Panathinaikos Atény - Sparta Praha 3:0  (1:0)
Branka: 45. Sarriegi, 54. Katsuranis, 89. Salpingidis. Rozhodčí: Pedro Proenca - Jose Tiago, Venancio Manuel (všichni Port.). ŽK: Sarriegi, Gabriel - Hoheneder, Blažek. Diváci: 55.000. První zápas 1:3, postupuje Panathinaikos.

Sestavy: Panathinaikos: Galinovič - Moon, Vyntra, Sarriegi, Spyropulos - Karagunis (78. Gabriel), Gilberto Silva, Katsuranis - Leto, Cissé, Salpingidis. Trenér: Ten Cate.

Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Hoheneder, Pamič - Žofčák, Hušek (79. Kalouda), Vacek, Berger, Zeman (58. Kadlec) - Wilfried (69. Prudnikov). Trenér: Chovanec.