Asijská mise splněna: Češky po skvělém výkonu rozdrtily Korejky 96:65

17:55aktualizováno  19:41
PRAHA/BRNO - České basketbalistky vstoupily úspěšně do osmifinálových bojů na domácím světovém šampionátu. Po nejlepším výkonu na turnaji porazily svěřenkyně kouče Blažka nebezpečné Korejky vysoko 96:65. V úterý se střetnou ve druhém zápase druhé fáze turnaje s favoritkami a dosud neporaženými Španělkami.

Česko - Korea (Jana Veselá v akci). foto: ČTK

Konečně výkon, který od českých basketbalistek fanoušci i odborníci očekávali. Ale i tentokrát se Češky nevyhnuly počátečním "porodním" bolestem. Jako první ze sebe totiž úvodní nervozitu shodily nervozitu Asiatky. Po neúspěšné akci Elhotové, následném pokusu Vítečkové a neproměněných šestkách Horákové se Korejky prosadily - nejprve zpod koše a následně také trojkou a ve 2. minutě vedly 5:0.

DÁLE ČTĚTE

Následně se ovšem zpoza trojkového čáry trefila také Češka Vítečková a jako by tím naznačila, že tentokrát se svěřenkyně kouče Blažka nebudou konečně střelecky trápit. Korejky sice odpověděly stejnou mincí a v polovině první čtvrtiny stále ještě vedly 12:9, jenže po prvním oddechovém čase přišel drtivý nápor českého týmu.

Česko - Korea.

Horáková a spol. vyrovnaly na 12:12 a v osmé minutě se dostaly poprvé do vedení - 17:14. A to již nepustily po celý zbytek zápasu. Korejkám nepomohl ani další time out - k velkému výkonu se totiž rozstřílela v prvním poločase doposud se trápící Vítečková (ze šesti trojek proměnila pět a celkem nasbírala v zápase 27 bodů).

"Jsem strašně ráda, že mi to tam konečně začalo padat. Ale největší dík patří holkám, že mně ty dobré pozice připravily," řekla po utkání očividně uvolněná Vítečková. První čtvrtinu ovládla vytáhlá pivotka společně se svými spoluhráčkami 28:16. Ve druhé čtvrtině sice pokračovala sinusoida výkonnosti českého týmu, tentokrát ale se Horáková a spol. ocitly na její spodní hranici pouze na chvíli.

Česko - Korea (Hana Horáková v akci).

Po vystřídání trápící se Kulichové odskočily Češky poprvé v zápase na devatenáctibodový rozdíl a v poločase svítil na ukazateli skóre stav 49:33. Třetí čtvrtina? To byl koncert dvou českých hráček - Hany Horákové a Jany Veselé - obě se totiž doslova vyžívaly v "krádežích" míčů z rukou soupeřek.

Nastartovaly tak tým v okamžiku, kdy se Korejky přiblížily na osmibodový rozdíl. Jen na chvíli. Ve 26. minutě již vedly Češky 66:46 a o vítězkách nebylo pochyb. "Ale neřekla bych, že to byla exhibice, pořád jsme si musely dávat pozor, protože rychle hrající tým jako Korea může díky trojkám rychle manko stáhnout," upozornila Večeřová.

Česko - Korea (zranění Horákové).

Do poslední čtvrtiny vstoupily české basketbalistky s vedením 71:48 a v rozletu je nezastavilo ani zranění kapitánky Horákové. "Cítila jsem, že mi tam píchlo, ale věřím, že už v úterý to bude dobré," uvedla po zápas nejlepší česká hráčka na turnaji. Ta si po jednom z nájezdů poranila kotník, ale po ošetření na lavičce už její široký úsměv ukazoval, že se nejspíše nebude jednat o nic vážného. Češky v "bílém pekle" excelovaly a nakonec se otřásala i stobodová hranice.

Ta nakonec odolala, přesto vítězství 96:65 podtrhlo nejlepší český výkon na turnaji. Přišel právě včas - již v úterý čeká na domácí výběr Španělky, které zatím vyhrály suverénně všechny své čtyři duely. "Zápas se Španělkami bude extrémně důležitý, kdybychom vyhrály, přiblížily bychom se druhému místu ve skupině, čímž bychom se ve čtvrtfinále mohly vyhnout Americe nebo Austrálii," potvrdila po utkání Vítečková.

OSMIFINÁLE MS V BASKETBALE ŽEN

Česko - Korea 96:65 (28:16, 49:33, 71:48)
Body: Vítečková 27, Večeřová 12, Elhotová 9, Veselá 8, Ferančíková 8, Bednářová 7, Kulichová 6, Pecková 5, Bortelová 4, Burgrová 4, Horáková 3, Šujanová 3 - Pon Jon-ha 17, Čung Sun-min 12, Kim Kwe-rjong 8, Kim Či-jun 7, Im Jung-hui 6, Kim Po-mi 5, Kim Tan-pi 5, Sin Čung-ča 5.

Rozhodčí: Mayberry (Austr.), Vazquez (Portor.), Maestre (Fr.). Trestné hody: 21/11 - 6/4. Fauly: 13:23. Trojky: 9:7. Doskoky: 39:22. Diváci: 2970.